top of page

DANSIN 10 FAYDASI

Updated: Feb 9


dansın faydaları dans kursu

Dans, herkesin keyif aldığı bir aktivitedir. Dans etmek sadece yüzünüze bir gülümseme getirmekle kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu faydalarından dolayı da dans dersleri forma girmek ve genel sağlık seviyelerini artırmak isteyen insanların favorisi olmaya başlamıştır. Hangi dans stilini seçerseniz seçin, attığınız her adımda dansın harika avantajlarını elde edersiniz. Gelin birlikte dansın 10 muhteşem faydasını inceleyelim.


Dansın Faydaları

İnternette de bulabileceğiniz birçok araştırma sonucunda uzmanlar; danstan daha iyi bir egzersiz olmadığını belirtmiştir. Çünkü dans ederken vücudunuzun her yerini kullanırsınız. Özetle dans, tam anlamıyla bir vücut çalışmasıdır. Koordinasyonu, hafızayı, dayanıklılığı, esnekliği geliştirmeye yardımcı olur ve en önemlisi dans ederken mutlu hissedersiniz.

Düzenli olarak yapılırsa, dans vücudunuz için harikalar yaratabilir. Günde sadece 30 dakika dans etmek formunuzu korumaya, vücudunuzu şekillendirmeye ve günün tüm stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır.


Dansın Hayatınıza Katacakları


kadıköy dans kursu

1.Gücü ve Genel Sağlık Seviyelerini Yükseltir: Dans, tüm vücut egzersizini sunan birkaç aktiviteden biridir. Bacaklarınızı, karın bölgenizi ve kollarınızı aynı anda çalıştırmanıza izin verir. Bu sayede doğal olarak kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Gücünüz arttıkça da genel enerji seviyeniz yükselir ve genel sağlık durumunuz günden güne çok daha iyiye gider.


2.Esnekliği Artırır: Dansın bir başka önemli faydası ise esnekliğinizi artırmasıdır. Dansa devam ettikçe vücudunuz tutarlı bir şekilde esneyecek. Vücudunuz esnedikçe hareket kabiliyetiniz daha artacaktır.


3.Hafızayı Güçlendirir: Dans her egzersiz türünde olduğu gibi düzenli şekilde yapıldığında beyninizdeki sinir hücrelerinin büyümesi teşvik eden kimyasalların seviyelerini artırır. Bununla birlikte dans ederken hareketleri ezberlemeniz gerektiğinden beyin gücünüz artar ve bu da hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur. Dans, aynı anda birkaç beyin işlevini içerir: kinestetik, akılcı, müzikal ve duygusal… Bunların hepsini aynı anda kullanmak, beyin aktivitelerinizi daha artırarak sinirsel bağlantılarınızı güçlendirir. Bu da Alzheimer gibi rahatsızlıkların önüne geçmiş olur. Ayrıca dans etmek çocuklarda çok daha güçlü bir hafıza ve ezber yeteneği sağlar.


kadıköy hip hop dans

4. Dengeyi Geliştirir: Dans ederken her hareketi ve sırayı doğru bir şekilde gerçekleştirmek için ağırlık merkezinizi koruyabilmeniz gerekir. Dans ettikçe artan güç ve esneklik sayesinde duruşunuz ve dengeniz doğal olarak gelişir.


5.Kalp ve Akciğer Sağlığını İyileştirir: Dans etmek harika bir kardiyovasküler egzersizdir. Dans ederken hem kalp atış hızınız hem de nefes alma hızınız artar. Böylece kalp sağlığınız ve akciğer kapasiteniz gelişir. Kısa bir süre sonra nefessiz kalma hissini hayatınızdan çıkarmış olabilirsiniz.


6.Kilo Verdirir ve Vücudunuzu Şekillendirir: Dansın sağladığı en güzel faydalardan biri vücudunuzu formda tutmasıdır. Dans etmek aynı anda birden fazla kas grubunu kullanarak tüm vücudunuzu çalıştırır. Ayrıca dans etmek daha hızlı ve yüksek seviyede yağ yakmanıza yardımcı olur. Böylece zamanla fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Dans, ideal kilonuza ulaşmanıza, formda kalmanıza ve vücudunuzun her bölgesinin şekillenerek harika bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.


7.Stresi Azaltır: Dans etmek harika bir stress gidericidir. Size endorfin takviyesi verirken vücudunuzdaki stress hormone olarak bilinen kortizol seviyelerini de azaltır. Birçok insan dans derslerinde ve sonrasında mutlu ve keyifli hissetmesinin sebebi budur.


8.Özgüveni Artırır: Dansın en büyük faydalarından biri artan özgüvendir. Genel olarak dans ederken her hareketi doğru yapmak ve stilinizde ustalaşmak size başarı ve gurur duygusu verir. Bu da gün geçtikçe özgüveninizin gelişmesine yardımcı olur.


modern dans kursu kadıköy

9.Sosyal Olarak Geliştirir: Dansın bir başka harika yararı, artan bir sosyal bağlantıdır. Bir dans kursuna yazıldığınızda yeni insanlarla tanışırsınız. Sizinle aynı ilgiye sahip insanlarla tanışmak eğlenceli bir ortam sunması ile birlikte çevrenizde aynı şeyleri paylaşarak keyif aldığınızın insanların artmasını sağlar.

10.Daha İyi Bir Ruh Hali Sağlar: Dans, depresyonu azaltmak için terapik bir uygulamadır. Çünkü dans ederken müzik ile birlikte hareketleri uygularken duygularınız için harika bir çıkış noktası oluşturursunuz. Dans, hiçbir şey söylemenize gerek kalmadan kendinizi ifade ederek hem fiziksel hem de fizyolojik olarak özgürlük duygusu ile dolup taşmanızı sağlar.


Sizde hayattan dans ile keyif almak istiyorsanız size Cadde Sanat’a bekliyoruz. Bağdat Caddesi Kadıköy’deki dans kursumuzda bale, modern dans, hip hop dans, jazz dans, zumba ve high heels tarzlarındaki tüm eğitimlerimize katılabilirsiniz. Dans kurslarımız hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Commentaires


bottom of page